Ponedjeljak - Petak: 7.00 - 15.00 časova
Prava u socijalnoj zaštiti
Prava u socijalnoj zaštiti

Zakonom o socijalnoj zaštiti u RS utvrđena su prava u socijalnoj zaštiti (novčana pomoć, dodatak za pomoć i njegu drugog lica, podrška u izjednačavanju mogućnosti djece i omladine sa smetnjama u razvoju, smještaj u ustanovu, zbrinjavanje u hraniteljsku porodicu, pomoć i njega u kući, dnevno zbrinjavanje, jednokratna novčana pomoć i savjetovanje).

Prioritetno, navedena prava u socijalnoj zaštiti ostvaruju lica koja su nesposobna za rad, a koji su bez vlastitih prihoda i prihoda porodice kao i podrške srodnika, te lica koja su zbog svog fizičkog i zdravstvenog stanja zavisna od pomoći druge osobe, kao i ona lica koja se iz nekog specifičnog razloga nađu u stanju socijalne potrebe.

   1. Prava u socijalnoj zaštiti

  • novčana pomoć
  • dodatak za pomoć i njegu drugog lica,
  • dodatak za pomoć i njegu drugog lica,
  • podrška u izjednačavanju mogućnosti djece i omladine sa smetnjama u razvoju,
  • smještaj u ustanovu,
  • zbrinjavanje u hraniteljsku porodicu,
  • pomoć i njega u kući,
  • dnevno zbrinjavanje,
  • jednokratna novčana pomoć
  • savjetovanje
  • lična invalidnina

   2. Novčana pomoć

Novčana pomoć je pravo koje može ostvariti pojedinac nesposoban za rad kao i porodica u cjelini čiji članovi nisu sposobni za rad, koji nema vlastitih prihoda ili čiji su ukupni prihodi za izdržavanje ispod nivoa novčane pomoći utvrđene ovim zakonom, koji nema višak stambenog prostora, koji nema drugu imovinu iz čije se vrijednosti mogu osigurati sredstva za izdržavanje, koji nema srodnike koji imaju obavezu da ga izdržavaju u skladu sa Porodičnim zakonom, ili ako ti srodnici zbog invalidnosti i druge objektivne spriječenosti nisu u mogućnosti i sposobni da ga izdržavaju i izvršavaju obavezu izdržavanja.

Novčana pomoć služi za zadovoljavanje osnovnih životnih potreba. Korisnik novčane pomoći može biti pojedinac, članovi porodice ili porodica u cjelini.

Novčana pomoć se isplaćuje mjesečno, a osnovica za utvrđivanje visine novčane pomoći u tekućoj godini je prosječna neto plata u Republici Srpskoj ostvarena u prethodnoj godini. Visina novčane pomoći utvrđuje se zavisno od broja članova porodice, u procentu od utvrđene osnovice:

  •  za pojedinca 17% od osnovice,
  • za porodicu sa dva člana 22% od osnovice,
  • za porodicu sa tri člana 27% od osnovice,
  • za porodicu sa četiri člana 30% od osnovice
  • za porodicu sa pet i više članova 33% od osnovice.

   3. Dodatak za pomoć i njegu drugog lica

Pravo na dodatak za pomoć i njegu drugog lica ima lice starije od tri godine kojem je zbog tjelesnih, mentalnih, čulnih poremećaja, izraženih promjena u zdravstvenom stanju, neophodna stalna pomoć i njega drugog lica, pod uslovom da ovo pravo ne može ostvariti po drugom osnovu i ne koristi pravo na smještaj u ustanovi socijalne zaštite, kao i lica koja su potpuno ili djelimično zavisna od pomoći i njege drugog lica u zadovoljavanju osnovnih životnih i fizioloških potreba.

Dodatak za pomoć i njegu drugog lica priznaje se na osnovu nalaza i mišljenja stručnih komisija.Visina dodatka za pomoć i njegu drugog lica obračunava se u procentu od prosječne neto plate ostvarene u Republici Srpskoj u prethodnoj godini i iznosi:

  • 22% od osnovice za lice koje cjelodnevno i u potpunosti zavisi od drugog lica u zadovoljavanju osnovnih životnih i fizioloških potreba, i koje nije u mogućnosti da uz upotrebu bilo kojih pomagala samo zadovolji te potrebe i
  • 11% od osnovice za lice kojem je neophodna djelimična pomoć drugog lica u zadovoljavanju osnovnih životnih i fizioloških potreba.

   4. Podrška u izjednačavanju mogućnosti djece i omladine sa smetnjama u razvoju

Pravo na podršku u izjednačavanju mogućnosti djece i omladine sa smetnjama u razvoju imaju djeca i omladina sa fizičkim, mentalnim, čulnim ili kombinovanim smetnjama u razvoju kod kojih je izvršena procjena potreba i usmjeravanje djece i omladine, a koja su poslije završene osnovne škole, a najkasnije do navršene 30. godine života, uključena u proces obrazovanja, a to pravo ne mogu ostvariti po drugom osnovu.

Ovo pravo se ostvaruje u vidu naknada za: troškove smještaja i troškove gradskog, odnosno međugradskog prevoza u visini iznosa cijene mjesečne karte. Djeci i omladini upućenoj na obrazovanje van mjesta prebivališta, osim prethodno navedenih troškova, priznaju se troškovi prevoza do mjesta prebivališta jednom mjesečno u visini stvarnih troškova najniže cijene karte javnog saobraćaja.

   5. Smještaj u ustanovu

Smještaj u ustanovu podrazumijeva zbrinjavanje u ustanovu socijalne zaštite i u drugu ustanovu koja se nalazi van sistema socijalne zaštite, a primjerena je i ispunjava uslove za zbrinjavanje korisnika socijalne zaštite.

Smještaj u ustanovu socijalne zaštite ostvaruje se izborom i upućivanjem korisnika u odgovarajuću ustanovu u kojoj se obezbjeđuje stanovanje, ishrana, odijevanje, njega, pomoć, briga, vaspitanje i obrazovanje, osposobljavanje za privređivanje, radne, kulturno-zabavne, rekreativno-rehabilitacione aktivnosti, zdravstvena zaštita i druge usluge, a smještaj se vrši na osnovu rješenja nadležnog Centra za socoijalni rad i ugovora o smještaju koji zaključuju ustanova za smještaj i nadležni Centar za socijalni rad.

   6. Zbrinjavanje u hraniteljsku porodicu

Zbrinjavanje u hraniteljsku porodicu je oblik zbrinjavanja korisnika u porodicu koja mu obezbjeđuje zadovoljavanje osnovnih životnih potreba, koja brine o ličnosti korisnika i pomaže mu u ostvarivanju njegovih prava i izvršavanju obaveza. Pravo na zbrinjavanje u hraniteljsku porodicu ima lice koje, u skladu sa o Zakonom o socijalnoj zaštiti RS, ima pravo na smještaj u ustanovu.

Hraniteljska porodica je porodica sa jednim ili više punoljetnih lica koja se bavi uslugama zbrinjavanja djece ili punoljetnih lica, za koju je izvršena procjena i osposobljavanje za hraniteljstvo, koja ispunjava propisane uslove i ostvaruje naknadu za svoje pružene usluge.

U hraniteljsku porodicu može se zbrinuti najviše troje djece, odnosno dvoje djece sa invaliditetom, s tim da ukupan broj djece koja žive u porodici hranitelja, računajući i djecu hranitelja, ne može biti veći od petoro djece.

Međusobni odnosi Centra za socvijalni rad i hraniteljske porodice u kojoj se zbrinjava korisnik, uređuju se ugovorom, na osnovu rješenja o zbrinjavanju, koje donosi nadležni Centar.

   7. Pomoć i njega u kući

Pravo na pomoć i njegu u kući obezbjeđuje se starijem iznemoglom licu, teško oboljelom licu i drugom licu koje nije u stanju da se brine o sebi i to:

  • Ako lice nema mogućnosti da pomoć i njegu u kući obezbijedi vlastitim sredstvima i sredstvima srodnika koji ima obavezu izdržavanja u skladu sa zakonom,
  • ako lice nije zaključilo ugovor o doživotnom izdržavanju,
  • ako lice nije ugovorom o darovanju otuđilo imovinu i
  • ako ukupni prihodi korisnika po svim osnovama ne prelaze iznos od 50% osnovice za utvrđivanje novčane pomoći u tekućoj godini

Pomoć i njega u kući obuhvata obavljanje kućnih poslova, održavanje lične higijene, nabavku hrane i organizovanje ishrane i zadovoljavanje drugih svakodnevnih potreba.

   8. Dnevno zbrinjavanje

Pravo na dnevno zbrinjavanje obuhvata različite vrste organizovanih dnevnih usluga i boravaka izvan vlastite porodice kroz koje se obezbjeđuju ishrana, njega, čuvanje, briga o zdravlju, vaspitanju i obrazovanju, psihosocijalna rehabilitacija, radna okupacija i druge usluge.

Dnevno zbrinjavanje može se obavljati u drugoj porodici, ustanovi socijalne zaštite, zasebnim centrima ili dnevnim boravcima koje organizuju i pružaju javne ustanove, udruženja građana, vjerske zajednice i druga pravna lica.

Pravo na dnevno zbrinjavanje ima dijete i punoljetno lice koje ima pravo na smještaj u ustanovu ili zbrinjavanje u hraniteljsku porodicu i drugo lice koje zbog svojih psihosocijalnih teškoća i drugih nepovoljnih životnih okolnosti ima potrebu za ovim oblikom zaštite, a na osnovu rješenja Centra.

   9. Jednokratna novčana pomoć

Pravo na jednokratnu novčanu pomoć obezbjeđuje se pojedincu, članovima porodice ili porodici u cjelini, (dijete i punoljetno lice) koji se trenutno nađu u stanju socijalne potrebe zbog siromaštva, pretrpljene elementarne nepogode, ratnog stradanja, izbjeglištva, migracije, repatrijacije, smrti jednog ili više članova porodice, dugotrajnog liječenja, otpusta iz ustanove ili drugih nepredvidivih okolnosti, i izdržavanja kazne (punoljetna lica).

   10. Savjetovanje

Savjetovanje je sistemska i programirana stručna pomoć koju realizuju stručni radnici primjenom metoda socijalnog rada i drugih društveno-humanističkih nauka, a čija je svrha pomoć pojedincu, članovima porodice ili porodici u cjelini u razvijanju, dopunjavanju, očuvanju i poboljšanju vlastitih socijalnih mogućnosti, a u slučaju bolesti, starosti, invalidnosti, nezaposlenosti, smrti bliskih lica, problema u vaspitanju djece i u odnosima roditelja i djece, problema rizičnih ponašanja djece i omladine, problema bračnih i vanbračnih odnosa, zaključenju braka, nasilja u porodici, uključivanja u svakodnevni život nakon dužeg boravka u institucijama, ostvarivanja pojedinih socijalnih prava, te u drugim nepovoljnim socijalnim okolnostima i kriznim situacijama. Savjetovanje se sprovodi na osnovu procjene ukupnih potreba korisnika, individualnog plana i sporazuma između pružaoca usluge i korisnika.

   11. Lična invalidnina

Pravo na ličnu invalidninu ostvaruju lica koja su:

  • zavisna od pomoći i njege drugog lica prilikom zadovoljavanja osnovnih životnih potreba i kojima je oštećenje, odnosno oboljenje nastalo u razvojnom periodu, a imaju utvrđenu visinu tjelesnog oštećenja od 70% do 100%
  • sa oštećenjem sluha, kojima je oštećenje, odnosno oboljenje nastalo u razvojnom periodu, a imaju utvrđenu visinu tjelesnog oštećenja od najmanje 70%
  • sa oštećenjem urogenitalnog sistema, koja se nalaze u terminalnoj fazi zatajenja oba bubrega i koja imaju potrebu za hroničnom hemodijalizom i peritonealnom dijalizom, a imaju utvrđenu visinu tjelesnog oštećenja od 100%
  • oboljela od rijetke bolesti, koja je oštećenje, odnosno oboljenje nastalo u razvojnom periodu, a imaju utvrđenu visinu tjelesnog oštećenja od najmanje 70%
  • Ličnu invalidninu ne mogu ostvariti lica koja ostvaruju primanja po osnovu invaliditeta stečenog u ratu, kao i lica koja ostvaruju pravo na smještaj u ustanovu socijalne zaštite i pravo na zbrinjavanje u hraniteljsku porodicu ili koja su smještena u drugu ustanovu na teret budžetskih sredstava.

Visina lične invalidnine stečene ostvarivanjem prava na ličnu invalidninu obračunava se u procentu od prosječne plate nakon oporezivanja ostvarene u Republici u prethodnoj godini i iznosi:

  • 17% od osnovice za lice kome je utvrđeno tjelesno oštećenje u visini od 100%
  • 14% od osnovice za lice kome je utvrđeno tjelesno oštećenje u visini od 90%
  • 2% od osnovice za lice kome je utvrđeno tjelesno oštećenje u visini od 80%
  • 10% od osnovice za lice kome je utvrđeno tjelesno oštećenje u visini od 70%

Visinu tjelesnog oštećenja za djecu do navršenih 18 godina utvrđuje Prvostepena stručna komisija za procjenu potreba i usmjeravanje djece i omladine sa smetnjama u razvoju, a tjelesno oštećenje za punoljetna lica utvrđuje se u skladu sa propisima kojima se uređuje medicinsko vještačenje u penzijskom i invalidskom osiguranju RS.

Potrebna dokumentacija ostvarivanje prava u socijalnoj zaštiti

   1. Novčana pomoć

  • zahtjev za ostvarivanje prava
  • uvid u ličnu kartu
  • izvod iz matične knjige rođenih
  • izjava o zajedničkom domaćinstvu
  • uvjerenje da nije korisnik prava iz PIO-a
  • podaci o prihodima
  • podaci o imovini

   2. Dodatak za pomoć i njegu drugog lica

  • zahtjev za ostvarivanje prava
  • uvid u ličnu kartu
  • fotokopija čeka od penzije ili uvjerenje Fonda PIO
  • specijalistički nalazi u skladu sa zdravstvenim stanjem i funkcionisanjem ne stariji od 6 mjeseci
  • nalaz i mišljenje Prvostepene stručne Komisije za utvrđivanje sposobnosti lica u postupku ostvarivanja prava iz socijalne zaštite i utvrđivanje funkcionalnog stanja korisnika

   3. Podrška u izjednačavanju mogućnosti djece i omladine sa smetnjama u razvoju

  • uvid u ličnu kartu
  • uvjerenje o redovnom školovanju
  • nalaz i mišljenje Prvostepene stručne Komisije

   4. Smještaj u ustanovu

  • zahtjev za ostvarivanje prava
  • uvid u ličnu kartu
  • izvod iz matične knjige rođenih
  • izjava o zajedničkom domaćinstvu
  • uvjerenje o materijalnom statusu
  • kompletna medicinska dokumentacija
  • podaci o imovini
  • podaci o srodnicima

   5. Zbrinjavanje u hraniteljsku porodicu

  • zahtjev za ostvarivanje prava
  • uvid u ličnu kartu korisnika i hranitelja
  • izvod iz matične knjige rođenih
  • izjava o zajedničkom domaćinstvu
  • uvjerenje o materijalnom statusu korisnika
  • uvjerenje o materijalnom statusu hranitelja
  • nalaz ili uvjerenje o zdravstvenom stanju (mišljenje porodičnog ljekara ili, nalaz i mišljenje ljekara specijaliste)
  • izvod iz MKU(za djecu bez roditelja)

  6. Pomoć i njega u kući

  • zahtjev za ostvarivanje prava
  • uvid u ličnu kartu
  • izvod iz matične knjige rođenih
  • kopija zdravstvene knjižice
  • ček od penzije
  • nalaz ili uvjerenje o zdravstvenom stanju (mišljenje porodičnog ljekara ili, nalaz i mišljenje ljekara specijaliste)

   7. Dnevno zbrinjavanje

  • zahtjev za ostvarivanje prava
  • uvid u ličnu kartu
  • izvod iz matične knjige rođenih
  • izjava o zajedničkom domaćinstvu
  • uvjerenje o materijalnom statusu
  • kompletna medicinska dokumentacija
  • podaci o imovini
  • podaci o srodnicima

   8. Jednokratna novčana pomoć

  • zahtjev za ostvarivanje prava
  • uvid u ličnu kartu
  • izjava o zajedničkom domaćinstvu
  • dokaz o materijalnom i radnom statusu za sve članove domaćinstva
  • medicinska dokumentacija

   9. Savjetovanje

  • zahtjev za ostvarivanje prava

   9. Lična invalidnina

  • Medicinska dokumentacija
  • Uvid u ličnu kartu
  • Nalaz i mišljenje Prvostepene stručne Komisije za procjenu potreba i usmjeravanje djece i omladine sa smetnjama u razvoju i Komisije za procjenu potreba i usmjeravanje djece i omladine sa smetnjama u razvoju o visini tjelesnog oštećenja ( navedeni podaci se odnose za maloljetna lica)
  • Nalaz i mišljenje Prvostepene stručne komisije za utvrđivanje sposobnosti lica u postupku ostvarivanja prava iz socijalne zaštite i utvrđivanja funkcionalnog stanja korisnika (navedeni podaci se odnose za punoljetna lica)
  • Nalaz, ocjena i mišljenje o utvrđivanju visine tjelesnog oštećenja Fonda PIO